Niobium
ALDRICH/GF61863914 - rod, 1000mm, diameter 5.6mm, annealed, 99.9%
Synonym: Niobium; NB007925; Columbium
CAS Number: 7440-03-1
Empirical Formula (Hill Notation): Nb
Molecular Weight: 92.91
MDL Number: MFCD00011126; MFCD00011126
Linear Formula: Nb
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% |
| bp | 4742 °C (lit.) |
| density | 8.57 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | rod |
| InChI | 1S/Nb |
| InChI key | GUCVJGMIXFAOAE-UHFFFAOYSA |
| L × diam. | 1000 mm × 5.6 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 618-639-14 |
| mp | 2468 °C (lit.) |
| resistivity | 13-16 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Nb] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% |
| bp | 4742 °C (lit.) |
| mp | 2468 °C (lit.) |
| Density | 8.57 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141730 |
