Aluminum
ALDRICH/GF62524076 - tube, 500mm, outside diameter 1.96mm, inside diameter 1.4mm, wall thickness 0.28mm, as drawn, 99.5%
Synonym: Aluminum; AL007100
CAS Number: 7429-90-5
Empirical Formula (Hill Notation): Al
Molecular Weight: 26.98
MDL Number: MFCD00134029; MFCD00134029
Linear Formula: Al
Product Type: Chemical
| assay | 99.5% |
| autoignition temp. | 1400 °F |
| bp | 2460 °C (lit.) |
| density | 2.7 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | tubes |
| InChI | 1S/Al |
| InChI key | XAGFODPZIPBFFR-UHFFFAOYSA |
| L × thickness | 500 mm × 0.28 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 625-240-76 |
| mp | 660.37 °C (lit.) |
| O.D. × I.D. | 1.96 mm × 1.4 mm |
| resistivity | 2.6548 μΩ-cm |
| SMILES string | [Al] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.5% |
| bp | 2460 °C (lit.) |
| mp | 660.37 °C (lit.) |
| Density | 2.7 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141702 |
