Copper - O.F.H.C.
ALDRICH/GF63907162 - tube, 500mm, outside diameter 2.54mm, inside diameter 1.54mm, wall thickness 0.5mm, 99.95+%
Synonym: Copper; CV007250
CAS Number: 7440-50-8
Empirical Formula (Hill Notation): Cu
Molecular Weight: 63.55
MDL Number: MFCD00010965; MFCD00010965
Linear Formula: Cu
Product Type: Chemical
| assay | 99.95% |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| density | 8.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | tubes |
| InChI | 1S/Cu |
| InChI key | RYGMFSIKBFXOCR-UHFFFAOYSA |
| L × wall thickness | 500 mm × 0.5 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 639-071-62 |
| mp | 1083.4 °C (lit.) |
| O.D. × I.D. | 2.54 mm × 1.54 mm |
| resistivity | 1.673 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Cu] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Purity | 99.95% |
| bp | 2567 °C (lit.) |
| mp | 1083.4 °C (lit.) |
| Density | 8.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141711 |
