Platinum
ALDRICH/GF65451674 - tube, outside diameter 0.48 mm, length 25 mm, wall thickness 0.16 mm
Synonym: PT007115
CAS Number: 7440-06-4
Empirical Formula (Hill Notation): Pt
Molecular Weight: 195.08
MDL Number: MFCD00011179; MFCD00011179
Linear Formula: Pt
Product Type: Chemical
| bp | 3827 °C (lit.) |
| density | 21.45 g/cm3 (lit.) |
| form | tubes |
| InChI | 1S/Pt |
| InChI key | BASFCYQUMIYNBI-UHFFFAOYSA |
| L | 25 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 654-516-74 |
| mp | 1772 °C (lit.) |
| O.D. | 0.48 mm |
| resistivity | 10.6 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Pt] |
| wall thickness | 0.16 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 3827 °C (lit.) |
| mp | 1772 °C (lit.) |
| Density | 21.45 g/cm3 (lit.) |
| UNSPSC | 12141734 |
