Iron
ALDRICH/GF65510861 - insulated wire, 20m, conductor diameter 0.25mm, insulation thickness 0.01mm, polyester insulation
Synonym: Iron; FE005820
CAS Number: 7439-89-6
Empirical Formula (Hill Notation): Fe
Molecular Weight: 55.85
MDL Number: MFCD00010999; MFCD00010999
Linear Formula: Fe
Product Type: Chemical
| bp | 2750 °C (lit.) |
| density | 7.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | wire |
| InChI | 1S/Fe |
| InChI key | XEEYBQQBJWHFJM-UHFFFAOYSA |
| L × diam. × thickness | 20 m × 0.25 mm × 0.01 mm |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 655-108-61 |
| mp | 1535 °C (lit.) |
| resistivity | 9.71 μΩ-cm |
| SMILES string | [Fe] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| bp | 2750 °C (lit.) |
| mp | 1535 °C (lit.) |
| Density | 7.86 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141721 |
