Selenium
ALDRICH/GF66395212 - foil, 25x25mm, thickness 3mm, 99.95%
Synonym: Selenium; SE000500
CAS Number: 7782-49-2
Empirical Formula (Hill Notation): Se
Molecular Weight: 78.96
MDL Number: MFCD00134090
Linear Formula: Se
Product Type: Chemical
| assay | 99.95% |
| bp | 684.9 °C (lit.) |
| density | 4.81 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | gray |
| form | foil |
| InChI | 1S/Se |
| InChI key | BUGBHKTXTAQXES-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 663-952-12 |
| mp | 217 °C (lit.) |
| resistivity | 1.2 μΩ-cm, 0°C |
| size × thickness | 25x25 mm × 3.0 mm |
| SMILES string | [Se] |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com. |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H331 - H373 - H413 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P273 - P301 + P310 - P304 + P340 + P311 - P314 |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.95% |
| bp | 684.9 °C (lit.) |
| mp | 217 °C (lit.) |
| Density | 4.81 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141910 |


