Lanthanum
ALDRICH/GF67141582 - powder, 400 max. part. size (micron), weight 25 g, purity 99.9%
Synonym: LA006020
CAS Number: 7439-91-0
Empirical Formula (Hill Notation): La
Molecular Weight: 138.91
MDL Number: MFCD00011066
Linear Formula: La
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% |
| bp | 3464 °C (lit.) |
| density | 6.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/La |
| InChI key | FZLIPJUXYLNCLC-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 671-415-82 |
| max. part. size | 400 (micron) |
| mp | 920 °C (lit.) |
| resistivity | 54 μΩ-cm |
| SMILES string | [La] |
| weight | 25 g |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P280 - P370 + P378 |
| RIDADR | UN 3208 4.3 / PGI |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% |
| bp | 3464 °C (lit.) |
| mp | 920 °C (lit.) |
| Density | 6.19 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141607 |

