Lutetium
ALDRICH/GF67926875 - foil, thickness 0.15 mm, size 25 × 25 mm, tolerance 0.2
Synonym: LU000215
CAS Number: 7439-94-3
Empirical Formula (Hill Notation): Lu
Molecular Weight: 174.97
MDL Number: MFCD00011098
Linear Formula: Lu
Product Type: Chemical
| bp | 3402 °C (lit.) |
| density | 9.84 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | foil |
| InChI | 1S/Lu |
| InChI key | OHSVLFRHMCKCQY-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 679-268-75 |
| mp | 1663 °C (lit.) |
| resistivity | 54 μΩ-cm, 20°C |
| size | 25 × 25 mm |
| SMILES string | [Lu] |
| thickness | 0.15 mm |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P280 - P370 + P378 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| bp | 3402 °C (lit.) |
| mp | 1663 °C (lit.) |
| Density | 9.84 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12141608 |

