Tantalum
ALDRICH/GF68450676 - powder, mean particle size (fsss) 1-3 micron, weight 100 g, purity 99.9%
Synonym: TA006016; Ta
CAS Number: 7440-25-7
Empirical Formula (Hill Notation): Ta
Molecular Weight: 180.95
MDL Number: MFCD00011252
Linear Formula: Ta
Product Type: Chemical
| assay | 99.9% |
| autoignition temp. | 572 °F |
| bp | 5425 °C (lit.) |
| density | 16.69 g/cm3 (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/Ta |
| InChI key | GUVRBAGPIYLISA-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | Goodfellow 684-506-76 |
| mean particle size | 1-3 μm (FSSR) |
| mp | 2996 °C (lit.) |
| resistivity | 13.5 μΩ-cm, 20°C |
| SMILES string | [Ta] |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 537.2 °C) |
| weight | 100 g |
| General description: | For updated SDS information please visit www.goodfellow.com |
| Legal Information: | Product of Goodfellow |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P280 - P370 + P378 |
| RIDADR | UN 3089 4.1 / PGII |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99.9% |
| bp | 5425 °C (lit.) |
| mp | 2996 °C (lit.) |
| Density | 16.69 g/cm3 (lit.) |
| UNSPSC | 12141741 |

