2-Hydroxycyclohexanone dimer
ALDRICH/H24402 - 97%
Synonym: Adipoin; NSC 117392
CAS Number: 30282-14-5
Empirical Formula (Hill Notation): C12H20O4
Molecular Weight: 228.28
MDL Number: MFCD00151157
Linear Formula: [HOC6H9(=O)]2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 83-86 °C/13 mmHg (lit.) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C12H20O4/c13-11-7-3-1- |
| InChI key | OLLWHBLCQGPTMZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 100-107 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC12CCCCC1OC3(O)CCCCC3O2 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Reactant involved in: • Synthesis of substrated for tin tetrachloride mediated fragmentation to produce ynones and ynoates • Tandem oxidation coupling reactions with diamines • Asymmetric allylic alkylation of enolates • Formate reduction of allylic carbonates for polypropionate systems |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H228 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P240 - P241 - P261 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36/37/38 |
| Safety Statements | 16-26-36 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 3 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 174.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 79 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 83-86 °C/13 mmHg (lit.) |
| mp | 100-107 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



