3-Hydroxypyridine
ALDRICH/H57009 - 98%
Synonym: 3-Pyridinol; 3-Pyridone
CAS Number: 109-00-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H5NO
Molecular Weight: 95.10
EC Number: 203-637-4
MDL Number: MFCD00006378
Linear Formula: C5H5NO
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C5H5NO/c7-5-2-1-3-6-4- |
| InChI key | GRFNBEZIAWKNCO-UHFFFAOYSA |
| mp | 125-128 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Oc1cccnc1 |
| Packaging: | 25, 100, 500 g in glass bottle |
| Packaging: | 5 kg in fiber drum |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 125-128 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


