1-Hexadecanol
ALDRICH/H6800 - 95%
Synonym: Cetyl alcohol; Palmityl alcohol
CAS Number: 36653-82-4
Empirical Formula (Hill Notation): C16H34O
Molecular Weight: 242.44
EC Number: 253-149-0
MDL Number: MFCD00004760
Linear Formula: CH3(CH2)15OH
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| autoignition temp. | 483 °F |
| bp | 179-181 °C/10 mmHg (lit.) |
| density | 0.818 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 8 % |
| form | solid |
| InChI | 1S/C16H34O/c1-2-3-4-5-6-7 |
| InChI key | BXWNKGSJHAJOGX-UHFFFAOYSA |
| mp | 48-50 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CCCCCCCCCCCCCCCCO |
| vapor density | 8.34 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 43 °C) |
| Application: | • 1-Hexadecanol can be used as a reactant in the synthesis of self-assembled m-diethynylbenzene macrocycles (DBMs), water-soluble pillar[6]arene for controllable drug release and poly(ethylene glycol)-based polymer for intracellular delivery of anticancer drugs. • It is used in building the template for sol-gel synthesis of mesoporous silicates. • It can be employed in the synthesis of anionic gemini surfactants which also exhibit antibacterial and antifungal activities. • High-chain fatty acid esters of 1-hexadecanol can be used as phase change materials (PCM) for thermal energy storage. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | nwg |
| Flash Point(F) | 338.0 °F |
| Flash Point(C) | 170 °C |
| Purity | 95% |
| bp | 179-181 °C/10 mmHg (lit.) |
| mp | 48-50 °C (lit.) |
| Density | 0.818 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

