5-Iodosalicylic acid
ALDRICH/I10600 - technical grade
CAS Number: 119-30-2
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5IO3
Molecular Weight: 264.02
EC Number: 204-313-5
MDL Number: MFCD00002458
Linear Formula: IC6H3(OH)CO2H
Product Type: Chemical
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C7H5IO3/c8-4-1-2-6(9)5 |
| InChI key | SWDNKOFGNPGRPI-UHFFFAOYSA |
| mp | 189-191 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1cc(I)ccc1O |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 189-191 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


