10,11-Dihydro-5H-dibenz[b,f]azepine
ALDRICH/I1308 - 97%
Synonym: Iminodibenzyl
CAS Number: 494-19-9
Empirical Formula (Hill Notation): C14H13N
Molecular Weight: 195.26
EC Number: 207-787-1
MDL Number: MFCD00005070
Linear Formula: C14H13N
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C14H13N/c1-3-7-13-11(5 |
| InChI key | ZSMRRZONCYIFNB-UHFFFAOYSA |
| mp | 105-108 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | C1Cc2ccccc2Nc3ccccc13 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H317 |
| Precautionary statements | P280 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 105-108 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


