4-(p-Iodophenyl)butyric acid
ALDRICH/I5634 - ≥98%
Synonym: 4-
CAS Number: 27913-58-2
Empirical Formula (Hill Notation): C10H11IO2
Molecular Weight: 290.10
MDL Number: MFCD00063353
Linear Formula: C10H11IO2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| InChI | 1S/C10H11IO2/c11-9-6-4-8( |
| InChI key | OGOMLUBUDYFIOG-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)CCCc1ccc(I)cc1 |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Reactant involved in: • Synthesis of meta- and paracyclophanes containing unsaturated amino acids • Intramolecular Friedel-Crafts reactions for synthesis of 1-tetralones Involved in investigations of pharmacological activity pertaining to: • Apoptosis, proliferation, and histon deacetylase activity in human colorectal cancer cells • Portable albumin binders for extending the half-life of contrast agents |
| Packaging: | 5 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

