Iodoacetonitrile
ALDRICH/I6903 - 98%
Synonym: Cyanoiodomethane; Cyanomethyl iodide; Iodomethyl cyanide
CAS Number: 624-75-9
Empirical Formula (Hill Notation): C2H2IN
Molecular Weight: 166.95
EC Number: 210-860-0
MDL Number: MFCD00001886
Linear Formula: ICH2CN
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 182-184 °C/720 mmHg (lit.) |
| density | 2.307 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H2IN/c3-1-2-4/h1H2 |
| InChI key | VODKOOOHHCAWFR-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | ICC#N |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 - H314 |
| Precautionary statements | P270 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 22-34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 186.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 86 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 182-184 °C/720 mmHg (lit.) |
| Density | 2.307 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



