2-Iodoaniline
ALDRICH/I7004 - 98%
Synonym: 1-
CAS Number: 615-43-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H6IN
Molecular Weight: 219.02
EC Number: 210-426-0
MDL Number: MFCD00007680
Linear Formula: IC6H4NH2
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C6H6IN/c7-5-3-1-2-4-6( |
| InChI key | UBPDKIDWEADHPP-UHFFFAOYSA |
| mp | 55-58 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Nc1ccccc1I |
| General description: | 2-Iodoaniline is an aromatic amine that can be carbonylated to produce pentacyclic compounds. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-37/38 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 55-58 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


