Indole-3-pyruvic acid
ALDRICH/I7017 - ≥97%
Synonym: 3-
CAS Number: 392-12-1
Empirical Formula (Hill Notation): C11H9NO3
Molecular Weight: 203.19
EC Number: 206-874-1
MDL Number: MFCD00005640
Linear Formula: C11H9NO3
Product Type: Chemical
| assay | ≥97% |
| color | light yellow |
| InChI | 1S/C11H9NO3/c13-10(11(14) |
| InChI key | RSTKLPZEZYGQPY-UHFFFAOYSA |
| mp | 215 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)C(=O)Cc1c[nH]c2cccc |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | Indole-3-pyruvic acid can be used: • As a precursor for the synthesis of chromopyrrolic acid by a heme-containing enzyme. • As a reactant in the Biginelli-like scaffold syntheses. |
| Other Notes: | α-Keto analogue of tryptophan |
| Packaging: | 1, 5 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97% |
| mp | 215 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352100 |


