2-Iodobenzoic acid
ALDRICH/I7675 - 98%
Synonym: o-Iodobenzoic acid; IBA
CAS Number: 88-67-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5IO2
Molecular Weight: 248.02
EC Number: 201-850-7
MDL Number: MFCD00002419
Linear Formula: IC6H4CO2H
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C7H5IO2/c8-6-4-2-1-3-5 |
| InChI key | CJNZAXGUTKBIHP-UHFFFAOYSA |
| mp | 160-162 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC(=O)c1ccccc1I |
| Application: | 2-Iodobenzoic acid can be used as a reactant in the synthesis of oligo(m-phenylene ethynylenes), (±)-lycoricidine and various detoxifiers of organophosphorus nerve agents. Additionally, it is used as a precursor in the preparation of oxidizing reagents like 2-iodoxybenzoic acid (IBX) and Dess-Martin periodinane (DMP). |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-37/38-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | 98% |
| mp | 160-162 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |



