α-Methylbenzylamine
ALDRICH/M31104 - 99%
Synonym: (±)-α-Methylbenzylamine; alpha-
CAS Number: 618-36-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11N
Molecular Weight: 121.18
EC Number: 210-545-8
MDL Number: MFCD00008069
Linear Formula: C6H5CH(CH3)NH2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 185 °C/756 mmHg (lit.) |
| density | 0.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| description | Drug Control: Pszichotróp anyag / Psychotropic Substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet. |
| drug control | Pszichotróp anyag / Psychotropic Substance (Hungary), 78/2022. (XII. 28.) BM rendelet |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C8H11N/c1-7(9)8-5-3-2- |
| InChI key | RQEUFEKYXDPUSK-UHFFFAOYSA |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC(N)c1ccccc1 |
| Application: | It is used in the synthesis of o-fluorobenzylamines. |
| Application: | α-Methylbenzylamine can be used as a reactant for the synthesis of dihydro-5H-dibenz[c,e]azepinium salts by reacting with racemic biphenol derivatives. |
| General description: | α-Methylbenzylamine is a nitrogen source that is widely used as a representative substrate to study the chemo-enzymatic kinetic resolution of primary amines. |
| Packaging: | 25, 100, 500 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 + H312 - H314 |
| Precautionary statements | P270 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 21/22-34 |
| Safety Statements | 26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 158.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 70 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 185 °C/756 mmHg (lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


