4-Methylbenzylamine
ALDRICH/M31201 - 97%
Synonym: p-Xylylamine
CAS Number: 104-84-7
Empirical Formula (Hill Notation): C8H11N
Molecular Weight: 121.18
EC Number: 203-243-2
MDL Number: MFCD00008123
Linear Formula: CH3C6H4CH2NH2
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| density | 0.952 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H11N/c1-7-2-4-8(6-9) |
| InChI key | HMTSWYPNXFHGEP-UHFFFAOYSA |
| mp | 12-13 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccc(CN)cc1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2735PSN1 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 176.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 80 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 195 °C (lit.) |
| mp | 12-13 °C (lit.) |
| Density | 0.952 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


