2-Mercaptobenzoxazole
ALDRICH/M3507 - 95%
Synonym: 2-Benzoxazolethiol
CAS Number: 2382-96-9
Empirical Formula (Hill Notation): C7H5NOS
Molecular Weight: 151.19
EC Number: 219-191-9
MDL Number: MFCD00005769
Linear Formula: C7H5NOS
Product Type: Chemical
| assay | 95% |
| InChI | 1S/C7H5NOS/c10-7-8-5-3-1- |
| InChI key | FLFWJIBUZQARMD-UHFFFAOYSA |
| mp | 192-195 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | Sc1nc2ccccc2o1 |
| Packaging: | 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 192-195 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

