Glutaric acid monomethyl ester chloride
ALDRICH/M35355 - 98%
Synonym: Methyl 4-
CAS Number: 1501-26-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H9ClO3
Molecular Weight: 164.59
EC Number: 216-115-6
MDL Number: MFCD00000756
Linear Formula: ClCO(CH2)3COOCH3
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 110 °C/17 mmHg (lit.) |
| density | 1.191 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H9ClO3/c1-10-6(9)4-2 |
| InChI key | JCAZSWWHFJVFPP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | COC(=O)CCCC(Cl)=O |
| Packaging: | 10, 50 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 179.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 82 °C - closed cup |
| Purity | 98% |
| bp | 110 °C/17 mmHg (lit.) |
| Density | 1.191 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |


