4-Methylcinnamic acid, predominantly trans
ALDRICH/M35800 - 99%
CAS Number: 1866-39-3
Empirical Formula (Hill Notation): C10H10O2
Molecular Weight: 162.19
EC Number: 217-479-9
MDL Number: MFCD00002697
Linear Formula: CH3C6H4CH=CHCO2H
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C10H10O2/c1-8-2-4-9(5- |
| InChI key | RURHILYUWQEGOS-VOTSOKGWSA |
| mp | 196-198 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1)C=CC(O)=O |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 196-198 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

