1-Methylcyclohexanol
ALDRICH/M38214 - 96%
Synonym: 1-
CAS Number: 590-67-0
Empirical Formula (Hill Notation): C7H14O
Molecular Weight: 114.19
EC Number: 209-688-9
MDL Number: MFCD00003857
Linear Formula: CH3C6H10OH
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 168 °C/752 mmHg (lit.) |
| density | 0.919 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C7H14O/c1-7(8)5-3-2-4- |
| InChI key | VTBOTOBFGSVRMA-UHFFFAOYSA |
| mp | 24-26 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1(O)CCCCC1 |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H228 - H302 + H312 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-38 |
| RIDADR | UN1325 - class 4.1 - PG 2 - Flammable solids, organic, n.o.s., H |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 154.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 68 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 168 °C/752 mmHg (lit.) |
| mp | 24-26 °C (lit.) |
| Density | 0.919 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



