2-Methylcyclohexanone
ALDRICH/M38400 - 99%
Synonym: Tetrahydro-o-cresol
CAS Number: 583-60-8
Empirical Formula (Hill Notation): C7H12O
Molecular Weight: 112.17
EC Number: 209-513-6
MDL Number: MFCD00001635
Linear Formula: CH3C6H9(=O)
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 162-163 °C (lit.) |
| density | 0.924 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C7H12O/c1-6-4-2-3-5-7( |
| InChI key | LFSAPCRASZRSKS-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC1CCCCC1=O |
| Packaging: | 25, 100 mL in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H332 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 10-20/21/22 |
| Safety Statements | 25-36/37 |
| RIDADR | UN 2297 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 118.4 °F |
| Flash Point(C) | 48 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 162-163 °C (lit.) |
| Density | 0.924 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



