(R)-(+)-3-Methylcyclopentanone
ALDRICH/M39709 - 99%
Synonym: (3R)
CAS Number: 6672-30-6
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O
Molecular Weight: 98.14
EC Number: 229-711-6
MDL Number: MFCD00064147
Linear Formula: CH3C5H7(=O)
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 143-144 °C (lit.) |
| density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H10O/c1-5-2-3-6(7)4- |
| InChI key | AOKRXIIIYJGNNU-RXMQYKEDSA |
| optical activity | [α]23/D +148°, c = 4.5 in methanol |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[C@@H]1CCC(=O)C1 |
| Packaging: | 1 g in glass bottle |
| Symbol | GHS02 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 16-29-33 |
| RIDADR | UN1224 - class 3 - PG 3 - Ketones, liquid, n.o.s., HI: all |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 98.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 37 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 143-144 °C (lit.) |
| Density | 0.914 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352115 |


