2-Methylfuran
ALDRICH/M46845 - contains 200-400 BHT as stabilizer, 99%
Synonym: Silvan
CAS Number: 534-22-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H6O
Molecular Weight: 82.10
EC Number: 208-594-5
MDL Number: MFCD00003248
Linear Formula: C5H6O
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 63-66 °C (lit.) |
| contains | 200-400 BHT as stabilizer |
| density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C5H6O/c1-5-3-2-4-6-5/h |
| InChI key | VQKFNUFAXTZWDK-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | Cc1ccco1 |
| vapor density | 2.8 (vs air) |
| vapor pressure | 139 mmHg ( 20 °C) |
| 561 mmHg ( 55 °C) |
| Application: | 2-Methylfuran may be used in the synthesis of exo-cis-1-methyl-7-oxabicyclo[2. |
| General description: | 2-Methylfuran, a substituted furan, is considered as a potential alternative fuel for internal combustion engines. Its microwave spectrum has been analyzed. The synthesis of 2-MF from carbon sources under different reaction conditions have been reported. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Packaging: | 5 mL in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 - H330 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P304 + P340 + P310 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 11-23 |
| Safety Statements | 7/9-16-33-45 |
| RIDADR | UN 2301 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | -7.6 °F |
| Flash Point(C) | -22 °C |
| Purity | 99% |
| bp | 63-66 °C (lit.) |
| Density | 0.91 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



