3-Methylglutaric acid
ALDRICH/M47604 - 99%
Synonym: β-Methylglutaric acid; 3-Methylpentanedioic acid
CAS Number: 626-51-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H10O4
Molecular Weight: 146.14
EC Number: 210-951-5
MDL Number: MFCD00002727
Linear Formula: CH3CH(CH2COOH)2
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| InChI | 1S/C6H10O4/c1-4(2-5(7)8)3 |
| InChI key | XJMMNTGIMDZPMU-UHFFFAOYSA |
| mp | 81-86 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(CC(O)=O)CC(O)=O |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 81-86 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

