Orotic acid monohydrate
ALDRICH/O8402 - 97%
Synonym: 2,6-
CAS Number: 50887-69-9
Empirical Formula (Hill Notation): C5H4N2O4 · H2O
Molecular Weight: 174.11
MDL Number: MFCD00149398
Linear Formula: C5H4N2O4 · H2O
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C5H4N2O4.H2O/c8-3-1-2( |
| InChI key | YXUZGLGRBBHYFZ-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [H]O[H].OC(=O)C1=CC(=O)NC |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | >300 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


