9-Phenanthrenecarboxaldehyde
ALDRICH/P11603 - 97%
Synonym: 9-Formylphenanthrene; 9-Phenanthraldehyde; 9-
CAS Number: 4707-71-5
Empirical Formula (Hill Notation): C15H10O
Molecular Weight: 206.24
EC Number: 225-194-6
MDL Number: MFCD00001175
Linear Formula: C15H10O
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C15H10O/c16-10-12-9-11 |
| InChI key | QECIGCMPORCORE-UHFFFAOYSA |
| mp | 100-103 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H]C(=O)c1cc2ccccc2c3cccc |
| Packaging: | 2.5, 10 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 100-103 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

