2-Phenylglycine
ALDRICH/P25507 - 95%
Synonym: DL-α-Phenylglycine; (±)-α-Aminophenylacetic acid
CAS Number: 2835-06-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H9NO2
Molecular Weight: 151.16
EC Number: 220-608-1
MDL Number: MFCD00064402
Linear Formula: C6H5CH(NH2)COOH
Product Type: Chemical
| application(s) | detection |
| assay | 95% |
| color | white to faint yellow |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C8H9NO2/c9-7(8(10)11)6 |
| InChI key | ZGUNAGUHMKGQNY-UHFFFAOYSA |
| mp | 290 °C (subl.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reaction type: solution phase peptide synthesis |
| SMILES string | NC(C(O)=O)c1ccccc1 |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 95% |
| mp | 290 °C (subl.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352209 |

