Poly(ethylene glycol)
ALDRICH/P3515 - average Mn 950-1,050
Synonym: Polyethylene glycol; PEG
CAS Number: 25322-68-3
MDL Number: MFCD00081839
Linear Formula: H(OCH2CH2)nOH
Product Type: Chemical
| density | 1.0765 g/mL at 80 °C |
| 1.0926 g/mL at 60 °C | |
| form | waxy solid |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Safer Solvents and Auxiliaries Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C2H6O2/c3-1-2-4/h3-4H, |
| InChI key | LYCAIKOWRPUZTN-UHFFFAOYSA |
| mol wt | average Mn 950-1,050 |
| mp | 39 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | C(CO)O |
| solubility | water: soluble (PEG is soluble in water approximately 800 mg/ml, 20 °C) |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| viscosity | 17.4 cSt(210 °F)(lit.) |
| General description: | Poly(ethylene glycol) is a non-toxic and water soluble polymer, which can have the tendency to resist recognition by the immune system. |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Green Chemistry. Polyethylene glycol (PEG) is an eco-friendly, biodegradable polymer widely used in pharmaceuticals and cosmetics. Its non-toxic nature and versatility make it a sustainable choice, derived from renewable resources, contributing to greener product formulations. Click here ![]() |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 250, 500 g in poly bottle |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 39 °C (lit.) |
| Density | 1.0926 g/mL at 60 °C; 1.0765 g/mL at 80 °C |
| UNSPSC | 12352104 |

