1,4-Pentadiene
ALDRICH/P4607 - 99%
Synonym: Allylethylene
CAS Number: 591-93-5
Empirical Formula (Hill Notation): C5H8
Molecular Weight: 68.12
EC Number: 209-736-9
MDL Number: MFCD00008665
Linear Formula: CH2=CHCH2CH=CH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 26 °C (lit.) |
| density | 0.659 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C5H8/c1-3-5-4-2/h3-4H, |
| InChI key | QYZLKGVUSQXAMU-UHFFFAOYSA |
| mp | −148 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C=CCC=C |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor pressure | 11.91 psi ( 20 °C) |
| Application: | 1,4-Pentadiene can be used as a precursor in the synthesis of (+)-isolysergol, phosphorinanes and lithium pentadienyl complexes. |
| Packaging: | 1, 5 g in ampule |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H224 - H304 |
| Precautionary statements | P210 - P301 + P310 + P331 - P403 + P233 |
| Hazard Codes | F+,Xn |
| Risk Statements | 12-65 |
| Safety Statements | 16-23-62 |
| RIDADR | UN 3295A 3 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -4.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -20 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 26 °C (lit.) |
| mp | −148 °C (lit.) |
| Density | 0.659 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |



