1-Propanethiol
ALDRICH/P50757 - 99%
Synonym: 1-PP; n-Propylmercaptan; Mercaptan C3
CAS Number: 107-03-9
Empirical Formula (Hill Notation): C3H8S
Molecular Weight: 76.16
EC Number: 203-455-5
MDL Number: MFCD00004900
Linear Formula: CH3CH2CH2SH
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| bp | 67-68 °C (lit.) |
| density | 0.820 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C3H8S/c1-2-3-4/h4H,2-3 |
| InChI key | SUVIGLJNEAMWEG-UHFFFAOYSA |
| mp | −113 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCS |
| vapor density | 2.54 (vs air) |
| vapor pressure | 122 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1-PP can be used as a capping agent that improves the thermal stability and light absorption of silver nanoparticles (AgNPs), which can be incorporated into the perovskite solar cells. Gallium-arsenic (Ga-As) can be surface functionalized with 1-PP and can be potentially used in the fabrication of group VI precusors and self-assembled electron beam resists in semiconductor industry. It can also form a SAM on gold(111) surface that may be used to immobilize macromolecules. |
| General description: | 1-Propanethiol (1-PP) is an alkyl mercaptan, which can be used as a self-assembled monolayer (SAM) on a variety of nanoparticles. The propyl species and sulfur elements can be formed due to the presence of a carbon-sulfur (C-S) bond in 1-PP. |
| Packaging: | 100, 500 mL in glass bottle |
| Packaging: | 2 L in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H315 - H318 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P261 - P280 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-22-37/38-41 |
| Safety Statements | 16-26-39 |
| RIDADR | UN 2402 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -4.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -20 °C - closed cup |
| Purity | 99% |
| bp | 67-68 °C (lit.) |
| mp | −113 °C (lit.) |
| Density | 0.820 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352103 |




