Propargyl bromide solution
ALDRICH/P51001 - 80 wt. % in toluene, contains 0.3% magnesium oxide as stabilizer
Synonym: 3-Bromo-1-propyne
CAS Number: 106-96-7
Empirical Formula (Hill Notation): C3H3Br
Molecular Weight: 118.96
MDL Number: MFCD00000241
Linear Formula: HC≡CCH2Br
Product Type: Chemical
| assay | 13-27 % |
| bp | 88-90 °C |
| concentration | 80 wt. % in toluene |
| contains | 0.3% magnesium oxide as stabilizer |
| density | 1.335 g/mL at 25 °C |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C3H3Br/c1-2-3-4/h1H,3H |
| InChI key | YORCIIVHUBAYBQ-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | BrCC#C |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Used to make propargylic amines employed in enyne metathesis. Employed in the propargylation of spiro ketones, allylic alcohols, and enone complexes. |
| General description: | Propargyl bromide solution is used to prepare Grignard reagent and in the synthesis of propargylated lignin. |
| Packaging: | 5 kg in steel drum |
| Packaging: | 50, 125, 625 g in Sure/Seal™ |
| Symbol | ![]() ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H301 - H304 - H314 - H335 - H336 - H361d - H373 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 63-11-25-36/37/38-48/20-65-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37-45-62 |
| RIDADR | UN 2345 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 64.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 18 °C - closed cup |
| Purity | 13-27 % |
| bp | 88-90 °C |
| Density | 1.335 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |





