Propionyl chloride
ALDRICH/P51559 - 98%
Synonym: Chloro ethyl ketone; Ethyl chloroform; Propionic acid chloride; Prorionyl chloride
CAS Number: 79-03-8
Empirical Formula (Hill Notation): C3H5ClO
Molecular Weight: 92.52
EC Number: 201-170-0
MDL Number: MFCD00000745
Linear Formula: CH3CH2COCl
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| bp | 77-79 °C (lit.) |
| density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C3H5ClO/c1-2-3(4)5/h2H |
| InChI key | RZWZRACFZGVKFM-UHFFFAOYSA |
| mp | −94 °C |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCC(Cl)=O |
| vapor density | 3.2 (vs air) |
| Application: | Propionyl chloride can be used as an acylating agent: • To convert anisole to 4-methoxypropiophenone and 2-methoxynaphthalene to 1-propio-2-methoxynaphtha It can also be used: • For chlorination in the presence of sulfuryl chloride and peroxides to form α-chloropropionyl chloride and β-chloropropionyl chloride. • In reaction with (hydroxypropyl)cellulose to form the propanoate ester, [(propionyloxy)propyl]cel |
| General description: | Propionyl chloride is an important chemical intermediate used to synthesize various propionic acid derivatives. |
| Packaging: | 25, 500 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H314 - H331 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,C |
| Risk Statements | 11-14-20/22-34 |
| Safety Statements | 9-16-26-45 |
| RIDADR | UN 1815 8(3) / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 42.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 6 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | 98% |
| bp | 77-79 °C (lit.) |
| mp | −94 °C |
| Density | 1.059 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |




