Dipropyl sulfide
ALDRICH/P54280 - 97%
Synonym: Propyl sulfide
CAS Number: 111-47-7
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14S
Molecular Weight: 118.24
EC Number: 203-873-8
MDL Number: MFCD00009379
Linear Formula: (CH3CH2CH2)2S
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 142-143 °C (lit.) |
| density | 0.838 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H14S/c1-3-5-7-6-4-2/ |
| InChI key | ZERULLAPCVRMCO-UHFFFAOYSA |
| mp | −103 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCCSCCC |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H226 - H315 - H319 - H412 |
| Precautionary statements | P210 - P273 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 10-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 89.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 32 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 142-143 °C (lit.) |
| mp | −103 °C (lit.) |
| Density | 0.838 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |



