N-Phenylthiourea
ALDRICH/P7629 - ≥98%
Synonym: 1-Phenyl-2-thiourea; PTU; Phenylthiocarbamide
CAS Number: 103-85-5
Empirical Formula (Hill Notation): C7H8N2S
Molecular Weight: 152.22
EC Number: 203-151-2
MDL Number: MFCD00004933
Linear Formula: C6H5NHCSNH2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| form | powder |
| InChI | 1S/C7H8N2S/c8-7(10)9-6-4- |
| InChI key | FULZLIGZKMKICU-UHFFFAOYSA |
| mp | 145-150 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | NC(=S)Nc1ccccc1 |
| Application: | N-Phenylthiourea can be used as a reactant to synthesize:• Thiazoles via solvent- and catalyst-free condensation with halo ketones. • Formamidine disulfides via oxidation. • Luminescent copper(I) cyanide-based coordination polymers. |
| General description: | N-Phenylthiourea, also known as phenylthiocarbamide (PTC) is an organosulfur thiourea containing a phenyl ring, that is commonly used as a reactant to synthesis N- phenylformamidinoformamid |
| Packaging: | 10, 25, 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H300 - H317 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 28-43 |
| Safety Statements | 28-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2811 6.1 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| mp | 145-150 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


