8-Quinolinesulfonyl chloride
ALDRICH/Q1506 - 98%
CAS Number: 18704-37-5
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6ClNO2S
Molecular Weight: 227.67
EC Number: 242-515-5
MDL Number: MFCD00006808
Linear Formula: C9H6ClNO2S
Product Type: Chemical
| assay | 98% |
| InChI | 1S/C9H6ClNO2S/c10-14(12,1 |
| InChI key | JUYUYCIJACTHMK-UHFFFAOYSA |
| mp | 126-129 °C (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | ClS(=O)(=O)c1cccc2cccnc12 |
| Packaging: | 5, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P305 + P351 + P338 - P310 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98% |
| mp | 126-129 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |


