Quinoxaline
ALDRICH/Q1603 - ≥98%
Synonym: 1,4-Benzodiazine; Benzo[a]pyrazine; Benzopyrazine
CAS Number: 91-19-0
Empirical Formula (Hill Notation): C8H6N2
Molecular Weight: 130.15
EC Number: 202-047-4
MDL Number: MFCD00006719
Linear Formula: C8H6N2
Product Type: Chemical
| assay | ≥98% |
| bp | 220-223 °C (lit.) |
| density | 1.124 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C8H6N2/c1-2-4-8-7(3-1) |
| InChI key | XSCHRSMBECNVNS-UHFFFAOYSA |
| mp | 29-32 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | c1ccc2nccnc2c1 |
| Packaging: | 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥98% |
| bp | 220-223 °C (lit.) |
| mp | 29-32 °C (lit.) |
| Density | 1.124 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

