3-Quinuclidone hydrochloride
ALDRICH/Q1905 - 97%
Synonym: 1-
CAS Number: 1193-65-3
Empirical Formula (Hill Notation): C7H11NO · HCl
Molecular Weight: 161.63
EC Number: 214-776-5
MDL Number: MFCD00137391
Linear Formula: C7H11NO · HCl
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| InChI | 1S/C7H11NO.ClH/c9-7-5-8-3 |
| InChI key | RFDPHKHXPMDJJD-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | Cl.O=C1CN2CC[C@H]1CC2 |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352100 |

