Tetraphenyltin
ALDRICH/T26727 - 97%
Synonym: Tin tetraphenyl
CAS Number: 595-90-4
Empirical Formula (Hill Notation): C24H20Sn
Molecular Weight: 427.13
EC Number: 209-872-9
MDL Number: MFCD00003006
Linear Formula: Sn(C6H5)4
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | >420 °C (lit.) |
| InChI | 1S/4C6H5.Sn/c4*1-2-4-6-5- |
| InChI key | CRHIAMBJMSSNNM-UHFFFAOYSA |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | c1ccc(cc1)[Sn](c2ccccc2)( |
| vapor density | 14.7 (vs air) |
| Packaging: | 5 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS09 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H301 + H311 + H331 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P310 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P311 |
| Hazard Codes | T,N |
| Risk Statements | 23/24/25-50/53 |
| Safety Statements | 26-27-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 3146 6.1 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 231.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 111 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | >420 °C (lit.) |
| mp | 224-227 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352103 |



