m-Tolualdehyde
ALDRICH/T35505 - 97%
Synonym: 3-Methylbenzaldehyde
CAS Number: 620-23-5
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O
Molecular Weight: 120.15
EC Number: 210-632-0
MDL Number: MFCD00003374
Linear Formula: CH3C6H4CHO
Product Type: Chemical
| assay | 97% |
| bp | 199 °C (lit.) |
| 80-82 °C/11 mmHg (lit.) | |
| density | 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| 1.021 g/mL at 20 °C | |
| InChI | 1S/C8H8O/c1-7-3-2-4-8(5-7 |
| InChI key | OVWYEQOVUDKZNU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [H]C(=O)c1cccc(C)c1 |
| Packaging: | 5, 25, 100 g in glass bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 181.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 83 °C - closed cup |
| Purity | 97% |
| bp | 199 °C (lit.); 80-82 °C/11 mmHg (lit.) |
| Density | 1.021 g/mL at 20 °C; 1.019 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

