1,2,6-Hexanetriol
ALDRICH/T66206 - 96%
Synonym: 1,2,6-
CAS Number: 106-69-4
Empirical Formula (Hill Notation): C6H14O3
Molecular Weight: 134.17
EC Number: 203-424-6
MDL Number: MFCD00002976
Linear Formula: HO(CH2)4CH(OH)CH2OH
Product Type: Chemical
| assay | 96% |
| bp | 178 °C/5 mmHg (lit.) |
| density | 1.109 g/mL at 25 °C (lit.) |
| InChI | 1S/C6H14O3/c7-4-2-1-3-6(9 |
| InChI key | ZWVMLYRJXORSEP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | OCCCCC(O)CO |
| vapor density | 4.63 (vs air) |
| vapor pressure | <0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1,2,6-Hexanetriol has been used as a precursor to synthesize a trivalent linker containing three thiol moieties (triskelion) for the regioselective terminal activation of chitosan. It can be used to prepare: • 1,6-Hexanediol (key polymer precursor to polyesters) via hydrodeoxygenation process in the presence of Rh–ReOx/SiO2 catalyst. • Tetrahydropyran-2-metha |
| Packaging: | 25, 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 174.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 79 °C - closed cup |
| Purity | 96% |
| bp | 178 °C/5 mmHg (lit.) |
| Density | 1.109 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352100 |

