Acetaldehyde solution
ALDRICH/W200387 - 40 wt. % in isopropanol
CAS Number: 75-07-0
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4O
Molecular Weight: 44.05
MDL Number: MFCD00006991
Linear Formula: CH3CHO
Product Type: Chemical
| application(s) | flavors and fragrances |
| biological source | synthetic |
| concentration | 35.00-45.00% (titration by hydroxylamine) |
| 40 wt. % in isopropanol | |
| density | 0.868 g/mL at 20 °C |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C2H4O/c1-2-3/h2H,1H3 |
| InChI key | IKHGUXGNUITLKF-UHFFFAOYSA |
| mp | -123 °C |
| organoleptic | pungent; ethereal; fruity |
| Quality Level | 300 ![]() |
| reg. compliance | FDA 21 CFR 117 |
| FDA 21 CFR 182.60 | |
| SMILES string | [H]C(C)=O |
| storage temp. | 2-8°C |
| Disclaimer: | For R&D or non-EU Food use. Not for retail sale. |
| Packaging: | 1 kg in aluminum bottle |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H224 - H319 - H335 - H336 - H341 - H350 |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P233 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 - P403 + P233 |
| Hazard Codes | F+,Xn |
| Risk Statements | 12-36/37-40-67 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 1993A 3 / PGI |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -34.6 °F |
| Flash Point(C) | -37 °C |
| mp | -123 °C |
| Density | 0.868 g/mL at 20 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| FEMA Number | 2003 |
| UNSPSC | 12164502 |




