Amyl hexanoate
ALDRICH/W207403 - ≥98%, FG
Synonym: n-Pentyl hexanoate; Amyl caproate; Hexanoic acid pentyl ester; NSC 46119; NSC 53794; Pentyl caproate
CAS Number: 540-07-8
Empirical Formula (Hill Notation): C11H22O2
Molecular Weight: 186.29
EC Number: 208-732-4
MDL Number: MFCD00027281
Linear Formula: CH3(CH2)4CO2(CH2)4CH3
Product Type: Chemical
| agency | meets purity specifications of JECFA |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥98% |
| biological source | synthetic |
| bp | 226 °C (lit.) |
| density | 0.858 g/mL at 25 °C (lit.) |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Halal | |
| InChI | 1S/C11H22O2/c1-3-5-7-9-11 |
| InChI key | WRFZKAGPPQGDDQ-UHFFFAOYSA |
| organoleptic | green; fruity; waxy; sweet |
| Quality Level | 300 ![]() |
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1334/2008 & 178/2002 |
| FDA 21 CFR 117 | |
| FDA 21 CFR 172.515 | |
| SMILES string | CCCCCOC(=O)CCCCC |
| General description: | Amyl hexanoate is a volatile flavor compound that is reported to occur in mayhaw fruit, apricot, and banana. |
| Packaging: | 1 kg in aluminum bottle |
| Packaging: | 100 g in aluminum bottle |
| Packaging: | 9, 20 kg in composite drum |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26 |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 195.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 91 °C - closed cup |
| Purity | ≥98% |
| bp | 226 °C (lit.) |
| Density | 0.858 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 2074 |
| UNSPSC | 12164502 |


