n-Decyl acetate
ALDRICH/W236705 - ≥95%, FG
Synonym: Capryl acetate
CAS Number: 112-17-4
Empirical Formula (Hill Notation): C12H24O2
Molecular Weight: 200.32
EC Number: 203-942-2
MDL Number: MFCD00026538
Linear Formula: CH3CO2(CH2)9CH3
Product Type: Chemical
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥95% |
| biological source | synthetic |
| bp | 126-127 °C/20 mmHg (lit.) |
| density | 0.863 g/mL at 25 °C (lit.) |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C12H24O2/c1-3-4-5-6-7- |
| InChI key | NUPSHWCALHZGOV-UHFFFAOYSA |
| organoleptic | waxy; soapy |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1334/2008 & 178/2002 |
| FDA 21 CFR 172.515 | |
| SMILES string | CCCCCCCCCCOC(C)=O |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 4, 9 kg in poly drum |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P391 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 226.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 107.8 °C - closed cup |
| Purity | ≥95% |
| bp | 126-127 °C/20 mmHg (lit.) |
| Density | 0.863 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 2367 |
| UNSPSC | 12164502 |


