Propylene glycol
ALDRICH/W294004 - ≥99.5% (GC), FCC, FG
Synonym: 1,2-Propanediol; Propylene glycol
CAS Number: 57-55-6
Empirical Formula (Hill Notation): C3H8O2
Molecular Weight: 76.09
EC Number: 200-338-0
MDL Number: MFCD00064272
Linear Formula: CH3CH(OH)CH2OH
Product Type: Chemical
| agency | follows IFRA guidelines |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥99.5% (GC) |
| autoignition temp. | 779 °F |
| biological source | synthetic |
| bp | 187 °C (lit.) |
| density | 1.036 g/mL at 25 °C (lit.) |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| expl. lim. | 12.5 % |
| food allergen | no known allergens |
| form | viscous liquid |
| fragrance allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Fragrance grade | |
| Halal | |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C3H8O2/c1-3(5)2-4/h3-5 |
| InChI key | DNIAPMSPPWPWGF-UHFFFAOYSA |
| mp | −60 °C (lit.) |
| organoleptic | odorless |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1223/2009 |
| EU Regulation 1334/2008 & 178/2002 | |
| FCC | |
| FDA 21 CFR 175.300 | |
| FDA 21 CFR 175.320 | |
| FDA 21 CFR 176.180 | |
| FDA 21 CFR 176.210 | |
| FDA 21 CFR 184.1666 | |
| SMILES string | CC(O)CO |
| vapor density | 2.62 (vs air) |
| vapor pressure | 0.08 mmHg ( 20 °C) |
| Application: |
|
| General description: | Propylene glycol is an aliphatic dihydric alcohol with a wide range of applications in the food industry such as an anticaking agent, antioxidant, humectant, flavoring agent, emulsifier, stabilizer, thickener etc. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 10, 25 kg in poly drum |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 217.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 103 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% (GC) |
| bp | 187 °C (lit.) |
| mp | −60 °C (lit.) |
| Density | 1.036 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 2940 |
| UNSPSC | 12164502 |

