5-Methylquinoxaline
ALDRICH/W320307 - ≥99%, FG
Synonym: Nutty oxaline
CAS Number: 13708-12-8
Empirical Formula (Hill Notation): C9H8N2
Molecular Weight: 144.17
EC Number: 237-246-5
MDL Number: MFCD00012335
Linear Formula: C9H8N2
Product Type: Chemical
| agency | follows IFRA guidelines |
| meets purity specifications of JECFA | |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥99% |
| biological source | synthetic |
| bp | 120 °C/15 mmHg (lit.) |
| density | 1.125 g/mL at 25 °C |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| fragrance allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Fragrance grade | |
| Halal | |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C9H8N2/c1-7-3-2-4-8-9( |
| InChI key | CQLOYHZZZCWHSG-UHFFFAOYSA |
| mp | 20-21 °C (lit.) |
| organoleptic | burnt; coffee; corn; nutty; roasted |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1223/2009 |
| EU Regulation 1334/2008 & 178/2002 | |
| FDA 21 CFR 110 | |
| SMILES string | Cc1cccc2nccnc12 |
| Application: |
|
| General description: | 5-Methylquinoxaline has been identified as one of the key volatile aroma compounds in roasted almonds{170] and roasted coffee. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 235.4 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 113 °C - closed cup |
| Purity | ≥99% |
| bp | 120 °C/15 mmHg (lit.) |
| mp | 20-21 °C (lit.) |
| Density | 1.125 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 3203 |
| UNSPSC | 12164502 |


